Wystarczy abyś zmienił/zmieniła swój dotychczasowy styl życia,  aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej przez podejmowanie wyborów i decyzji sprzyjających zdrowiu. Zdrowie człowieka zależy od wielu wzajemnie powiązanych czynników, wśród których wyróżnia się cztery główne grupy:

styl życia (ok. 50% „udziału”),

środowisko fizyczne(naturalne oraz stworzone przez człowieka)  i społeczne życia, pracy, nauki (ok. 20%),

czynniki genetyczne (ok. 20%),

działania służby zdrowia (ok. 10%).

Wynika z tego iż, sami w bardzo dużym stopniu, decydujemy o swoim zdrowiu. Liczba zachorowań i zgonów z powodu chorób nowotworowych może się zdecydowanie zmniejszyć jeśli tylko będziemy przestrzegać podstawowych  zaleceń:  Poniżej prezentujemy 7 zasad, którymi powinien kierować się każdy z nas: (Onkonet.pl – serwis informacyjny dla pacjentów i lekarzy):

1. Rzuć palenie! Jeżeli nie należysz do osób aktywnych, a chcesz rozpocząć walkę o swoje zdrowie – zacznij od tego. Palenie tytoniu stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka wielu nowotworów. Udowodniono, że u palaczy występuje podwyższone ryzyko raka płuc, pęcherza moczowego, trzustki, nerek oraz jamy ustnej. Dodatkowo palacze narażenie są na choroby układu sercowo-naczyniowego, poronienia, infekcje, a także astmę i zapalenie oskrzeli u dzieci z rodzin, w których rodzice są nałogowymi palaczami.

2. Utrzymuj prawidłową masę ciała! Staraj się, aby twoja dieta była bogata w warzywa i owoce. Ogranicz spożywanie czerwonego mięsa i słodyczy. Wraz z odpowiednią aktywnością fizyczną pomoże Ci to utrzymać twoją wagę na odpowiednim poziomie, a także zredukuje ryzyko wystąpienia raka piersi, jelita grubego, przełyku, nerki oraz gruczołu krokowego i macicy. Oblicz swój wskaźnik masy ciała (BMI) i staraj się, aby nie przekraczał 25.

3. Dbaj o odpowiednią aktywność fizyczną! Badania naukowe wykazały znaczny spadek zachorowania na raka jelita grubego w grupie chorych regularnie wykazujących aktywność fizyczną. Odnotowano także spadek ryzyka pojawienia się raka piersi, gruczołu krokowego oraz nerki. Pamiętaj, że wykazywanie aktywności fizycznej 4 razy w tygodniu po pół godziny może znacznie poprawić twoją kondycję fizyczną, a także zredukować ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych.

4. Ogranicz spożycie alkoholu! Udowodniono, że nadmierne spożycie alkoholu podnosi ryzyko raka piersi, jelita grubego, jamy ustnej, przełyku, wątroby i krtani. Postaraj się ograniczyć spożycie alkoholu maksymalnie do jednej jednostki alkoholu (kieliszek wina, kufel piwa, kieliszek wódki) dziennie u kobiet i dwóch jednostek alkoholu u mężczyzn.

5. Pamiętaj o skriningu! Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat profilaktyki onkologicznej i dowiedz się, w jakich badaniach skriningowych ze względu na swój wiek i obecne czynniki ryzyka powinieneś uczestniczyć. Nie bój się! Pamiętaj, że nowotwór wykryty wcześnie charakteryzuje się dużo lepszym rokowaniem, nie zapomnij o takich badania jak mammografia, kolonoskopia, FOBT czy cytologia.

6. Chroń skórę przed słońcem! Pamiętaj, że nowotwory skóry są najczęstszą podgrupą schorzeń onkologicznych. Na szczęście bardzo wiele zależy od ciebie. Unikaj opalania się pomiędzy 10:00, a 16:00 – promienie słoneczne są wtedy najbardziej szkodliwe. Podczas dłuższego przebywania na słońcu zakryj głowę. Gdy wychodzisz na słońce, używaj kremów z filtrem (15 lub wyższy), staraj się dokładnie pokryć kremem obecne na skórze znamiona.

7. Obserwuj swoje ciało! …i dbaj o nie, ono samo podpowie ci, że coś jest nie tak. Zwracaj uwagę na takie objawy jak: zmiana charakteru stolca lub problemy z oddawaniem stolca; ból niewiadomego pochodzenia, który nie ustępuje po odpowiednich lekach; krwawienie z przewodu pokarmowego niewiadomego pochodzenia; guzki w piersi, nieobecne wcześniej; problemy z połykaniem lub brak łaknienia; nagła zmiana lub powiększenie się znamiona; chrypka lub kaszel, który nie chce ustąpić.

Pamiętaj! Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!

tekst opracowany ze strony internetowej  Onkonet.pl – serwis informacyjny dla pacjentów i lekarzy.